Ako želite studirati na Medicinskom ili Arhitektonskom fakultetu, osim na maturi, bodove morate skupljati i na prijemnom ispitu koji na... Više >
Zahtjevi fakulteta za A (višom) ili B (nižom) razinom određenog obveznog predmeta samo su uvjeti koji moraju biti zadovoljeni za prijavu studijskog programa, pri čemu položena A razina omogućuje upis i onih studijskih programa koji traže B razinu. Ako fakultet zahtijeva B razinu, to ne znači da za nju daje maksimum bodova, već da učenik s položenom B razinom ima pravo upisa dok se maksimum bodova daje onome koji ipak ima položenu A razinu.
Ako polažete ispit na B razini, svoje ćete bodove lako izračunati po ovoj formuli:
Ako polažete ispit na A razini, bodove računate po ovoj formuli:
Postotak riješenosti testa dobije se tako da se broj bodova ostvarenih na ispitu podijeli s maksimalnim brojem bodova koji se mogu dobiti iz tog predmeta i pomnoži sa 100.
Polagali ste B razinu (jer tako fakultet traži) i riješili 80% testa (dobili 32 od 40 bodova). Za taj rezultat bit će vam dodijeljeno 75 bodova od maksimalnih 150.
Ako se ipak odlučite polagati A razinu (iako fakultet traži B) i ostvarite 48 od 60 bodova na A razini (također riješite 80% testa) bit će vam dodijeljeno 120 bodova.
Primjerice, fakultet zahtijeva B razinu matematike i za nju daje maksimalno 50 bodova. Ako je to predmet koji vam u školi nikada nije „ležao“ i jedva ste izvlačili dvojke-trojke, bilo bi besmisleno prijaviti A razinu na DM.
U ovom slučaju biste za 100% riješenu B razinu dobili 31,2 od maksimalno mogućih 50 bodova. Na taj ste način izgubili manje od 20 bodova u ukupnoj masi od 1000 bodova koliko vrijedi cijeli razredbeni postupak. Istovremeno, uštedjeli ste vrijeme i energiju za učenje predmeta koji su za taj fakultet značajni i donose puno više bodova. Mnogi fakulteti u Zagrebu imaju prijemne ispite na kojima se može ostvariti i do 700 bodova.
Najjednostavnija je situacija u kojoj fakultet traži A razinu, tada nema puno kombinatorike, mora se polagati viša razina.